Czy zawsze potrzebujesz strefy przyziemienia w zwinnej przestrzeni?

Czy zawsze potrzebujesz strefy przyziemienia w zwinnej przestrzeni?

Jeśli myślisz o wdrożeniu zwinnej pracy w swoim biurze, prawdopodobnie zastanawiasz się już, jak przeprojektować swoje biuro, aby ten bardzo skuteczny system działał jak najlepiej.

Oczywiście nie istnieje żaden projekt, który dyktowałby, jak powinno wyglądać Twoje biuro, ale pięć głównych elementów zwinnego miejsca pracy powinno być branych pod uwagę w jak największym stopniu. Są to: strefa ciszy, strefa współpracy, strefa przerw, przestrzeń spotkań oraz kolejny element zwany strefą przyziemienia.

Strefa przyziemienia jest stosunkowo nowym przedsięwzięciem i niektóre firmy nie są do końca pewne, czym ona jest i czy jej potrzebują. Jest to opcjonalna część całego projektu zwinnego miejsca pracy i zależy od tego, czy masz wielu zdalnych lub domowych pracowników, którzy często przychodzą do biura od czasu do czasu i czy potrzebujesz oddzielnej przestrzeni na szybkie spotkania.

Po pierwsze, zdefiniujmy, czym jest strefa przyziemienia.

Co to jest strefa przyłożenia?

Strefa przyziemienia nie zawsze jest konieczna, ale stanowi przydatny dodatek do Twojego zwinnego miejsca pracy, jeśli dysponujesz taką przestrzenią. Nie jest to obszar, który ma być używany przez długi czas, jest to raczej miejsce "odprawy" lub "szybkich dziesięciu minut".

Twój obszar przyłożenia powinien znajdować się poza głównym biurem na otwartym planie lub na jednym z jego końców, najlepiej w pobliżu drzwi. Powodem jest to, że obszar ten jest używany przez ludzi, którzy nie pracują w biurze na planie otwartym lub tych, którzy nie pracują tam w danym dniu. Miejsce to służy do porzucania pracy, szybkiego sprawdzania e-maili lub nadrabiania zaległości z kolegami z pracy przez szybkie pięć minut. Jest ona również wykorzystywana do bardzo szybkiej współpracy lub podsumowań po spotkaniach.

Jak widać, strefa przyłożenia jest najlepiej wykorzystywana przez duże firmy, które mają wiele różnych typów pracowników i bardzo zajętą przestrzeń biurową. Jeśli masz małą lub średnią firmę, strefa przyziemienia raczej nie będzie potrzebna, zwłaszcza jeśli nie masz pracowników domowych lub zdalnych, którzy odwiedzają biuro od czasu do czasu.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz dodać tego elementu zwinnego miejsca pracy do swojego projektu, jeśli naprawdę tego chcesz. Pomaga to ograniczyć rozpraszanie uwagi i zapewnia, że każdy może wykonywać swoją pracę w najbardziej produktywny i bezstresowy sposób.

Wspaniałą cechą zwinnej pracy jest to, że jest ona bardzo elastyczna, i nie dotyczy to tylko sposobu działania systemu. Może to również oznaczać sposób, w jaki system jest zaprojektowany. To, że istnieje pięć głównych elementów standardowego zwinnego miejsca pracy, nie oznacza, że musisz mieć je wszystkie. Dwa główne to strefy ciszy i współpracy, ale przestrzeń do odpoczynku jest również pożądaną opcją, ponieważ daje pracownikom miejsce, do którego mogą się udać, aby szybko się rozerwać lub po prostu usiąść i zrelaksować się przy kawie podczas przerwy.

Wszystko sprowadza się do ilości miejsca, jakim dysponujesz i liczby pracowników. Jeśli nie masz dużej liczby pracowników, to nie będziesz potrzebował ogromnej, zwinnej przestrzeni roboczej, jednak duże biura na otwartym planie zaprojektowane w ten sposób mogą być niezwykle przydatne i produktywne dla większych firm, zwłaszcza tych, które chcą skupić się na wydajności i doświadczeniu pracowników.

Chociaż żaden system biurowy nie jest pozbawiony wad, zwinna praca jest z pewnością jedną z nich, którą wiele osób preferuje. Jasny i innowacyjny projekt biura zapewnia, że morale jest wysokie, a cała przestrzeń jest przyjemna do pracy, ale element produktywności jest również ważnym bonusem dla firm, które chcą zwiększyć udział w rynku, wzrost i oczywiście rentowność.

ul.Nowalijska 8 53-566 Kraków

506-569-896

kontakt@lillyes.pl