Poradnik eksperta na temat zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników

Poradnik eksperta na temat zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników

W dzisiejszych czasach jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek świadomi swojego zdrowia. W telewizji, w mediach społecznościowych, w czasopismach i w radiu słyszymy tak wiele, że nie sposób nie zauważyć, co powinniśmy, a czego nie powinniśmy robić. Oczywiście, wszystko to może być nieco mylące - czy powinniśmy jeść pięć czy siedem posiłków dziennie? Liczby wciąż się zmieniają!

Aby zminimalizować zamieszanie i podzielić to wszystko na łatwiejsze do zrozumienia części, zdrowie i dobre samopoczucie to po prostu prowadzenie najzdrowszego życia i robienie tego, co się potrafi najlepiej. Nie chodzi o osiąganie celów i liczb, bo to samo w sobie cię stresuje!

Największą przyczyną stresu, przewlekłych dolegliwości bólowych i siedzącego trybu życia są warunki panujące w miejscu pracy. W przypadku pracowników biurowych długotrwałe siedzenie w jednej pozycji lub mniejsza aktywność fizyczna niż w przypadku osób wykonujących pracę fizyczną na świeżym powietrzu mogą z czasem wywołać czynniki ryzyka poważnych schorzeń. Dlatego tak ważne jest, aby pracodawcy rozumieli swoją odpowiedzialność za zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Może to być zarówno poszukiwanie odpowiednich biurek biurowych, jak i oferowanie pracownikom prywatnej opieki zdrowotnej. Zdrowie i dobre samopoczucie to bardzo szeroki zakres zagadnień, o których będziemy tu mówić.

Czym jest zdrowie i dobre samopoczucie pracowników?

W Calibre Office Furniture bardzo poważnie podchodzimy do kwestii zdrowia i dobrego samopoczucia naszych pracowników i mamy kompleksowy program zachęcający do podnoszenia świadomości w tym zakresie, a także metody pomagające we wszystkim. Jednak czym właściwie jest zdrowie i dobre samopoczucie pracowników? Zdefiniujmy oba pojęcia.

Zdrowie to aspekty fizyczne, np. utrzymywanie prawidłowej wagi, minimalizowanie czynników ryzyka chorób serca, rozwoju cukrzycy itp. oraz dbanie o prawidłową postawę ciała, aby uniknąć przewlekłych dolegliwości bólowych wynikających z nieprawidłowego siedzenia przez długi czas na nieodpowiednich krzesłach biurowych. Chodzi tu przede wszystkim o zachowanie zdrowia w godzinach pracy, a także poza nimi. Chodzi o odżywianie, ćwiczenia fizyczne, odpowiednią ilość snu itp.

Wellness to uczucia i szczęście emocjonalne. Wszystko sprowadza się do morale pracowników, ponieważ ma ono bezpośredni wpływ na ich zdrowie psychiczne. Wiąże się to ze stresem, lękiem i depresją, by wymienić tylko kilka z tych czynników, ale także z poczuciem bycia docenianym i świadomością, że ma się możliwości rozwoju w przyszłości, jeśli się tego chce.

Połączenie tych dwóch czynników gwarantuje, że pracodawca będzie w stanie utrzymać zdrowych i zadowolonych pracowników w dłuższej perspektywie. Liczba dni chorobowych, których doświadcza firma z powodu różnych chorób, może być oszałamiająca, ale najbardziej niepokojące jest to, że wielu przyczynom absencji chorobowej można zapobiec dzięki większej świadomości, efektywnemu planowaniu przestrzeni biurowej i ogólnej samopomocy.

Popularne i użyteczne programy Employee Wellness/Pomysły, które warto rozważyć

Istnieje wiele różnych modeli programów i pomysłów, które można wypróbować w swojej firmie, ale najważniejszym sposobem jest praktykowanie tego, co się głosi. Natknęliśmy się na ciekawą infografikę (patrz poniżej) przygotowaną przez American Heart Association, z której wynika, że 55% ankietowanych pracowników w USA uważa, że ich dyrektor generalny powinien dawać dobry przykład własnym zdrowiem. Oto jak proste może to być!

W Calibre Office Furniture zawsze szukamy nowych programów i inicjatyw mających na celu poprawę samopoczucia pracowników i odkryliśmy, że korzystanie z przestrzeni do odpoczynku w naszym biurze jest bardzo przydatne. Dzięki temu pracownicy mają gdzie się udać, gdy potrzebują chwili wytchnienia, pięciu minut na uspokojenie się, odzyskanie koncentracji, oddechu lub po prostu zmianę otoczenia. Jest to z pewnością coś, co można wypróbować w swojej organizacji.

Oto kilka inicjatyw i pomysłów, które można wypróbować:

- Zachęcanie do jeżdżenia do pracy rowerem lub chodzenia pieszo - to świetny sposób na zapewnienie pracownikom ruchu, a także na zaoszczędzenie pieniędzy na kosztach eksploatacji samochodu i parkowania. Możesz nadać temu wydarzeniu charakter społeczny, organizując regularne punkty zbiórki wzdłuż najczęściej uczęszczanych tras, aby pracownicy mogli wspólnie spacerować lub jeździć na rowerze.

- Zajęcia j ogi na miejscu - Niewiele biur ma miejsce na siłownię na miejscu, a w takim przypadku joga jest świetnym dodatkiem. Joga uspokaja i świetnie radzi sobie ze stresem, ale jest też rodzajem ćwiczeń o niewielkim wpływie na organizm, które każdy może wykonywać. Pracownicy mogą ją uprawiać także przy ergonomicznym biurku!

- Spacerowe spotkania - Jeśli jest słoneczny dzień, a na spotkaniu jest tylko kilku pracowników, dlaczego nie wyjść na zewnątrz i nie zorganizować spotkania w ruchu? W ten sposób można skorzystać ze świeżego powietrza, przyrody i ćwiczeń fizycznych.

- Zaoferuj elastyczne metody pracy - Coraz więcej organizacji oferuje elastyczne metody pracy, takie jak praca w domu przez część lub cały czas, praca na pół etatu itp. Nie wszyscy pracownicy skorzystają z tej oferty, ale okazało się, że jest to idealny sposób na pozbycie się stresu z pracowników, którzy poza pracą mają jeszcze wiele innych zobowiązań.

- Oferowanie możliwości kształcenia po obniżonych cenach - Jest to świetny sposób na pokazanie pracownikom, że ich cenisz, inwestując w ich przyszłość. Oferowanie dofinansowania dla tych, którzy chcą się dalej kształcić, przynosi korzyści zarówno firmie, jak i pracownikom.

- Pomyśl o żywieniu - oferowanie pracownikom zdrowych przekąsek biurowych to świetny sposób na ograniczenie podjadania, a pracownicy widzą, że firma dba także o ich potrzeby żywieniowe. Jeśli masz stołówkę, oferowanie zdrowych wyborów i eliminowanie niezdrowych opcji jest również pozytywnym krokiem.

- Oferowanie prywatnej opieki zdrowotnej - ofer owanie programów prywatnej opieki zdrowotnej, które są częściowo opłacane przez pracowników, a częściowo przez organizację, pomaga pracownikom w dostępie do usług niezbędnych do utrzymania dobrej kondycji i zdrowia.

- Zaoferuj prywatne usługi doradcze - Oprócz prywatnej opieki zdrowotnej, doskonałym sposobem na promowanie dobrego samopoczucia i zmniejszenie stresu w miejscu pracy jest zawarcie porozumienia ze służbą zdrowia w celu zaoferowania bezpłatnych, poufnych usług doradczych dla pracowników, którzy przechodzą trudny okres.

- Oceń swoje obowiązkowe szkolenia - Jakie tematy obejmuje Twoje obowiązkowe, coroczne szkolenie? Zwróć uwagę na takie kwestie, jak mindfulness, zarządzanie stresem, ręczne przemieszczanie, a także porozmawiaj o znaczeniu zdrowia w miejscu pracy, np. o odżywianiu, ćwiczeniach fizycznych itp.

- Ułatwiaj pracownikom uczestniczenie w ważnych wizytach - pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin mogą mieć trudności z zaplanowaniem wizyt u lekarza lub dentysty w czasie pracy. Ułatwienie im tego, na przykład poprzez elastyczne godziny pracy rano lub późnym popołudniem, jest dobrym sposobem na wyeliminowanie tego problemu.

- Organizowanie regularnych spotkań towarzyskich - spotkania pracowników poza biurem to świetny sposób na budowanie poczucia przynależności do zespołu i podniesienie morale. Organizuj regularne spotkania w biurze, a być może także imprezy charytatywne, podczas których pracownicy mogą zbierać fundusze i robić razem coś fajnego i zdrowego. Zbierz wszystkich przy stole konferencyjnym i zróbcie burzę mózgów!

- Skup się na ergonomii - w samym biurze zadbaj o to, aby wszystkie meble biurowe były ergonomiczne i zapewniały pracownikom wsparcie. Pomoże to ograniczyć rozwój przewlekłych dolegliwości bólowych. Do wyboru jest wiele mebli biurowych w Londynie.

- Prowadzenie polityki otwartych drzwi - Jeśli pracownicy wiedzą, że mogą zwrócić się do przełożonego z jakimikolwiek problemami lub obawami bez obawy o ocenę lub strachu, dobre samopoczucie i morale pracowników będą rosły.

Jak widać, wdrażanie zasad dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia w miejscu pracy nie musi wiązać się z ogromnymi inwestycjami finansowymi, a polega raczej na wprowadzaniu zmian i myśleniu nieszablonowym.

Firmy, które poważnie traktują zdrowie i dobre samopoczucie pracowników

Coraz więcej dużych firm zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Ten film naprawdę pokazuje, dlaczego tak się dzieje, a także zwraca uwagę na niektóre z opcji, o których wspomnieliśmy powyżej.

Niektóre z największych i najbardziej rozpoznawalnych firm na świecie wiedzą, jak morale, zdrowie i dobre samopoczucie pracowników układają się w jedną wielką układankę. Na przykład Google i Apple zajmują pierwsze miejsce na liście, oferując śpiewające i tańczące przestrzenie biurowe oraz udogodnienia na miejscu. Siłownie, ośrodki zdrowia, opieka zdrowotna - wszystko to jest w ich ofercie.

Fitbit zapewnia pracownikom zdrowie dzięki ich własnym urządzeniom - za darmo! Asana dba również o to, aby pracownicy mogli się wyspać i zapewnić im wystarczającą ilość przerw w ciągu dnia, umożliwiając im korzystanie z relaksujących "pokoi drzemek".

Firma Draper regularnie organizuje 10-tygodniowe konkursy odchudzające, aby zachęcić pracowników do zdrowszego trybu życia, ale także aby zjednoczyć zespoły i podnieść morale. Inną znaną firmą jest Microsoft, który stawia na edukację zdrowotną i oferuje wszystkim pracownikom bezpłatne badania przesiewowe.

Wyniki mówią same za siebie, ponieważ są to jedne z najpotężniejszych i odnoszących największe sukcesy firm na świecie.

Korzyści płynące z poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników

Codziennie dostrzegamy korzyści płynące z poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników. Digital Marketing Manager w Calibre Office Furniture, Aarti Ohri, mówi: "Z pewnością zauważyliśmy ogromny wzrost wydajności i ogólnego morale w naszym miejscu pracy, odkąd wdrożyliśmy różne inicjatywy dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników. Zawsze szukamy nowych pomysłów i regularnie pytamy naszych pracowników o ich zdanie".

Aby naprawdę podkreślić korzyści płynące z wdrożenia inicjatyw na rzecz zdrowia i dobrego samopoczucia w firmie, poniżej wymieniono te, które są powszechnie znane.

- Lepsze podejście i nastawienie do zdrowia - mając pod ręką więcej informacji na temat tego, co należy robić, aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, jest bardziej prawdopodobne, że będziemy się do tego stosować. Programy dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia dostarczają pracownikom informacji, których w przeciwnym razie mogliby nie znać. Oznacza to, że ich zachowania, np. odżywianie, ćwiczenia fizyczne, rzucanie palenia itp. mogą być bardziej pozytywne. Poprawia to ich zdrowie i samopoczucie, przynosząc korzyści przede wszystkim im, ale także Tobie. Zachęcając pracowników do dbania o siebie we właściwy sposób, zarówno w domu, jak i w biurze, zmniejszasz ich szanse na rozwój niekorzystnych czynników ryzyka i chorób przewlekłych.

- Zmniejszenie ryzyka zdrowotnego - Nawiązując do poprzedniego punktu, zdrowie i dobre samopoczucie pomaga zmniejszyć niektóre z największych czynników ryzyka, takich jak choroby serca, udar, cukrzyca, przewlekłe dolegliwości bólowe, depresja, lęk, stres itp. Wszystkie te czynniki są bardzo szkodliwe dla zdrowia, a każde zmniejszenie czynników ryzyka może być tylko korzystne.

- Większa wydajność - nie tylko w pracy, ale także w domu! Większa ilość energii jest efektem ubocznym większej koncentracji na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Lepsze samopoczucie sprawia, że chce się robić więcej, można się lepiej skoncentrować, poradzić sobie z większymi zadaniami, a także czuć się czujnym i pewnym siebie. Ktoś, kto nie dba o swoje podstawowe zdrowie, np. pali papierosy lub nie wysypia się, nie będzie tak produktywny, jak ktoś, kto stawia swoje zdrowie na pierwszym miejscu. Produktywność przynosi firmie dodatkowe dochody, ponieważ zadania są wykonywane na czas, dotrzymywane są terminy, powstają nowe pomysły i wzrasta współpraca.

- Wzrost morale - Kolejną ważną korzyścią płynącą z programów zdrowotnych i odnowy biologicznej jest wzrost morale. To naprawdę działa w parze z korzyścią dla produktywności, o której właśnie wspomnieliśmy, ale lepsze samopoczucie sprawia, że masz więcej energii do działania. Ponadto świadomość, że Twoje miejsce pracy kładzie duży nacisk na Twoje zdrowie i dobre samopoczucie, sprawia, że czujesz się doceniany, a to bezpośrednio przekłada się na wzrost morale. Zespół pracujący dla Ciebie, który ma wysokie morale, zapewnia dodatkową produktywność i jest bardziej prawdopodobne, że będzie chciał zrobić więcej, aby wykonać pracę na wyższym poziomie. To wszystko jest korzystne dla Twojej firmy

- Mniej utraconych dni chorobowych - dzięki ochronie zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników prawdopodobieństwo zwolnienia lekarskiego jest znacznie mniejsze. Ogólnie rzecz biorąc, można zauważyć znaczny spadek liczby dni chorobowych w ciągu roku. Oczywiście wiadomo, że nieobecność pracownika na zwolnieniu lekarskim, niezależnie od tego, kto jest jego pracownikiem, ma negatywny wpływ na funkcjonowanie firmy w danym dniu. Im dłużej trwa nieobecność, tym bardziej jest ona szkodliwa, a produktywność ulega znacznemu pogorszeniu. Tworząc zdrowszych i bardziej skoncentrowanych pracowników, niemal natychmiast zmniejszasz liczbę dni chorobowych.

- Lepsze zatrzymanie pracowników i rekrutacja nowych talentów - reputacja firmy skoncentrowanej na zdrowiu i dobrym samopoczuciu swoich pracowników pomoże w rekrutacji nowych talentów do organizacji. Ponadto pomoże to w utrzymaniu obecnych pracowników, którzy są doskonale wyszkoleni i znają specyfikę działalności firmy na wylot. Wystarczy spojrzeć na wielkie firmy, takie jak Apple czy Google, by przekonać się, jak bardzo pomaga to w osiąganiu bezpośrednich sukcesów biznesowych.

Korzyści płynące z wprowadzenia zdrowia i dobrego samopoczucia do działalności biznesowej są daleko idące. To tylko najważniejsze z nich, a ponieważ pojawia się coraz więcej metod, korzyści będą się mnożyć. Na przykład prostym sposobem jest przyjrzenie się temu, jak zaplanowane jest biuro. Można wprowadzić nowe metody siedzenia, takie jak siedzenia w kabinach, aby zachęcić do współpracy. Naprawdę nie ma w tym żadnych wad.

Jak stworzyć skuteczny program zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników?

Omówiliśmy kilka inicjatyw i pomysłów, które warto wprowadzić w życie, ale od czego zacząć? Jeśli w Twojej firmie nie ma jeszcze programu ochrony zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, nadszedł czas, aby go wdrożyć. W tej części pokażemy, jakie są dobre i złe strony tego procesu.

Zanim jednak zaczniesz, musisz zadać sobie pytanie, co tak naprawdę chcesz osiągnąć za pomocą swojego programu zdrowia i dobrego samopoczucia. Czy chcemy zwiększać świadomość społeczną, czy angażować pracowników w duże imprezy? Czy chcesz zastosować bardziej subtelne podejście? Co będzie najlepiej pasowało do Twoich pracowników? Czy chodzi o zapewnienie pracownikom różnych opcji modułowych mebli biurowych i sposobów pracy, czy może trzeba pójść dalej w kierunku edukacji zdrowotnej? Każde miejsce pracy jest inne i wszystko zależy od tego, co już w nim funkcjonuje.

Warto wspomnieć, że niektórzy pracownicy są nieco bardziej oporni na zmiany niż inni, co dotyczy także próbowania nowych rzeczy. Na przykład, jeśli masz dość dojrzałych pracowników, może się zdarzyć, że nowe inicjatywy "chodzenia do pracy pieszo" spotkają się z przewróceniem oczami. Musisz znaleźć rozwiązania, które będą odpowiadać potrzebom i postawom pracowników, ale także zachęcić ich do spróbowania, informując ich o tym, dlaczego i gdzie.

Dos

- Skup się w swoim programie na potrzebach pracowników

- Zapytaj pracowników, co chcieliby zobaczyć, i zaangażuj ich w proces projektowania i wdrażania programu, np. czy chcieliby zobaczyć nowe meble biurowe w przestrzeni, którą dysponujesz? W takim przypadku wspólnie poszukajcie mebli biurowych w Internecie.

- Bądź pewien, co chcesz osiągnąć i upewnij się, że wszystko, co zdecydujesz się zrobić, spełnia ten cel

- Upewnij się, że wszystko jest dostępne dla pracowników, np. nic, co kosztowałoby ich pieniądze lub wiązało się z umowami, np. na siłownię

- Promuj swój program w sposób lekki i pozytywny.

Nie rób tego

- Wdrażanie inicjatyw, które nie będą wykorzystywane - to tylko strata czasu i środków

- Popychanie pracowników do robienia rzeczy, których nie chcą robić lub na które nie są gotowi. Należy zachęcać pracowników i dawać im możliwość wyboru, a nie zmuszać ich do tego wbrew ich woli

Pierwszym krokiem w kierunku opracowania i wdrożenia programu jest burza mózgów, a być może także zorganizowanie grupy fokusowej zajmującej się pomysłami dotyczącymi dobrego samopoczucia pracowników. Jest to również świetny sposób na podniesienie morale! Zapytaj pracowników, co chcieliby zobaczyć - może siatkowe krzesła biurowe w przestrzeni do odpoczynku? Zbierz listę pomysłów, a następnie przeanalizuj je i wybierz te, które są możliwe do zrealizowania w ramach Twojego budżetu i kompetencji. Zawsze można rozszerzyć program w późniejszym terminie, więc zacznij od czegoś małego i rozwijaj go. Okresowo konsultuj się z pracownikami, aby zweryfikować swoją ofertę.

Nauka potwierdzająca znaczenie zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników

Istnieją dwie główne teorie, które możemy przytoczyć na poparcie tego, co do tej pory powiedzieliśmy o zdrowiu i dobrym samopoczuciu pracowników. Są to:

- Teoria społeczno-poznawcza (w zastosowaniu do sytuacji w miejscu pracy )

- Model dobrostanu psychicznego Carol Ryff .

Przyjrzyjmy się im nieco bardziej szczegółowo.

Teoria społeczno-poznawcza

Teoria poznania społecznego opiera się głównie na fakcie, że uczymy się, obserwując innych ludzi, obserwując, w jaki sposób wykonują swoje zadania. Być może pamiętasz infografikę, o której wspominaliśmy wcześniej, na której wielu amerykańskich pracowników zgodziło się, że ich dyrektor generalny powinien dawać dobry przykład w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia. To jest właśnie dowód na działanie teorii poznania społecznego!

Uczymy się, obserwując model, a to oznacza, że pracodawcy muszą być wzorem dla swoich pracowników, pokazując im, jak należy postępować i co powinni robić. Dotyczy to nie tylko sytuacji w pracy, ale także zdrowia, ćwiczeń, diety itp. Teoria ta mówi nam, że z czasem uczenie się nowych rzeczy, np. zdrowia i dobrego samopoczucia, stanie się samoregulacją. Oznacza to, że będziemy robić to sami i nabierze to osobistego charakteru. Będziemy dostosowywać ją do swoich potrzeb i dopasowywać do swojego stylu życia.

Przykładem dla pracodawcy może być nie tylko sposób, w jaki prowadzi on swoje życie, ale także inicjatywy i pomysły, które wprowadza, aby pomóc swoim pracownikom. Na przykład, promowanie nowego programu rzucania palenia oznacza, że pokazujesz innym, iż jest to właściwa droga. Z czasem zaobserwują, z jaką pasją podchodzisz do tego tematu, i pójdą za Twoim przykładem.

Model dobrostanu psychicznego Carol Ryff

Idea tego konkretnego modelu naukowego koncentruje się bardziej na zdrowiu niż na samopoczuciu. Pamiętasz, jak na samym początku tego artykułu rozmawialiśmy o definicji tych dwóch pojęć: zdrowie jest bardziej fizyczne, a wellness bardziej psychiczne?

Carol Ryff wpadła na pomysł, że dobre samopoczucie nie polega na byciu szczęśliwym per se, ale na posiadaniu czegoś, co nazwała optymalnym funkcjonowaniem psychologicznym. Aby osiągnąć optymalny poziom, zidentyfikowano sześć różnych domen. Są to

- Samoakceptacja

- Pozytywne relacje

- Autonomia

- Opanowanie środowiska

- Cel w życiu

- Poczucie rozwoju osobistego

Czy widzisz, że wszystkie te elementy można odhaczyć dzięki wysokiemu poziomowi morale w Twoim miejscu pracy? Oznacza to, że dobre samopoczucie można zapewnić, dając pracownikom poczucie, że są doceniani, że mogą budować pozytywne i pożyteczne relacje ze swoimi współpracownikami, że mają narzędzia i środowisko, w którym mogą pracować wygodnie i efektywnie (być może ścianki działowe, jeśli muszą się skoncentrować), że są podekscytowani i zaangażowani w swoją pracę oraz że mają możliwości dalszego rozwoju, jeśli zdecydują się z nich skorzystać.

Wszystkie te elementy składają się na skuteczny program zdrowia i odnowy biologicznej, a wiele z sugestii, o których wspomnieliśmy wcześniej, spełnia te warunki.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest zdrowie, a co to jest dobre samopoczucie?

Zdrowie to sfera fizyczna, a dobre samopoczucie to sfera psychiczna. To najprostszy sposób, aby to wyjaśnić. Jednak ogólnie rzecz biorąc, zdrowie i dobre samopoczucie dają poczucie całkowitej harmonii ciała i umysłu. Skupiając się na zdrowiu, eliminujemy czynniki ryzyka, które w przyszłości mogą prowadzić do poważnych chorób. Koncentrując się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, zapewniasz sobie ogólnie szczęśliwsze życie, a także ograniczasz zmiany związane z niepokojem, stresem i depresją.

Dlaczego zdrowie i dobre samopoczucie pracowników jest po części obowiązkiem pracodawcy?

Oczywiście, zdrowie i dobre samopoczucie to przede wszystkim odpowiedzialność pracownika, ale to pracodawca jest odpowiedzialny za promowanie tego stanu rzeczy oraz zapewnienie pracownikom metod i inicjatyw, które pozwolą im poprawić swoje zdrowie i samopoczucie.

Na przykład, brak dostępu do prywatnej opieki zdrowotnej nie pomaga pracownikowi, jeśli ma on konkretny problem, który nie jest łatwo dostępny w ramach NHS, lub jeśli wiąże się z nim długa lista oczekujących. Ponadto pracownik może mieć trudności z rzuceniem palenia lub nie mieć do tego motywacji, jeśli organizacja nie promuje usług związanych z rzucaniem palenia. Należy dać pracownikom narzędzia, by mogli iść naprzód, oddając inicjatywę w ich ręce.

Jakie są negatywne skutki braku koncentracji na zdrowiu i dobrym samopoczuciu?

Jeśli firma nie korzysta z programów dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia w miejscu pracy, naraża się na ryzyko porażki. Może to brzmieć dramatycznie, ale taka jest prawda. Niezdrowi pracownicy są narażeni na zwolnienia lekarskie, a w rezultacie na niską wydajność. Niskie morale ma ogromny wpływ na produktywność, a to może być kluczem między sukcesem a porażką. Ponadto nie przyciągniesz nowych talentów, jeśli nie będziesz mieć odpowiednich programów; zawsze znajdzie się inna firma, która będzie w stanie zwabić tego najlepszego potencjalnego pracownika, jeśli nie zaoferujesz mu czegoś korzystnego i innego.

Dlaczego morale jest tak ważne?

Szczęśliwi i zdrowi pracownicy są bardziej skłonni do podejmowania dodatkowych wysiłków. Będą chcieli przychodzić do pracy, ponieważ czują się doceniani, podoba im się otoczenie, praca stanowi dla nich wystarczające wyzwanie i są podekscytowani powierzonymi im zadaniami, a ponadto mają wokół siebie zespół kolegów, z którymi dobrze się dogadują. To zawsze będzie lepszy obraz niż pracownicy, którzy są nieszczęśliwi, nie czują się słuchani, nie czują się doceniani i nie chcą tam być. Zespół o wysokim morale będzie pracował ciężej, mądrzej i bardziej efektywnie, a także będzie zgłaszał nowe pomysły, które mogą przenieść firmę na wyższy poziom. Nie ma w tym nic złego!

Jak zdrowie i dobre samopoczucie w pracy wpływa na produktywność?

Dokładnie z tego samego powodu, o którym mówiliśmy przy okazji tematu morale. Skoncentrowani, szczęśliwi i zadowoleni pracownicy będą pracować o wiele ciężej i efektywniej niż pracownicy, którzy są całkowitym przeciwieństwem. Oznacza to, że dotrzymywane są terminy, wymyślane są nowe pomysły i wszyscy są chętni, aby pchnąć firmę do przodu i osiągnąć większy sukces. Wydajność jest w bezpośredniej korelacji z zyskami, więc utrzymywanie wysokiego poziomu wydajności jest koniecznością jako podstawowa potrzeba.

Wnioski

Z tego obszernego artykułu wynika, jak ważne jest zdrowie i dobre samopoczucie pracowników oraz jak wiele korzyści przynosi to zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Chodzi o to, by myśleć nieszablonowo i wymyślać wyjątkowe sposoby promowania zdrowia i dobrego samopoczucia, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Wspaniałą wiadomością jest to, że wiele z tych pomysłów jest bardzo łatwych do wymyślenia i wprowadzenia w życie.

W Calibre Office Furniture jesteśmy wielkimi zwolennikami zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników we wszystkich jego przejawach, a nasze metody okazały się bardzo skuteczne, np. prywatna opieka zdrowotna, kultura wysokiego morale i zachęcanie do współpracy. Zawsze jesteśmy chętni do wprowadzania nowych pomysłów do naszej listy.

Istnieje niezliczona liczba sposobów na wprowadzenie tych i innych rozwiązań do własnej firmy. Być może przyda Ci się przeczytanie innych artykułów, które opublikowaliśmy na ten sam temat, takich jak wyjątkowe pomysły na włączenie wellness, nasz przewodnik po dobrym samopoczuciu pracowników w pracy oraz wskazówki, jak poprawić samopoczucie psychiczne w miejscu pracy. Dogłębny przegląd pomoże Ci opracować własny program dostosowany do Twoich potrzeb.

Co sądzisz o tym, o czym mówiliśmy w tym artykule? Czy masz jakieś inne pomysły lub pytania, które chciałbyś zadać? Skontaktuj się z nami i popchnijmy do przodu ten niezwykle ważny temat. Pamiętaj, aby udostępnić ten artykuł na swoich kanałach mediów społecznościowych, aby zwiększyć świadomość tego, jak ważne jest zdrowie i dobre samopoczucie pracowników.

Ponadto skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie projektowania biur i mebli biurowych.

Najlepsza rada: stwórzmy ergonomiczne środowisko pracy dla naszych pracowników!

ul.Nowalijska 8 53-566 Kraków

506-569-896

kontakt@lillyes.pl