Czym są cele SMART?

Czym są cele SMART?

Aby osiągnąć więcej w ciągu dnia pracy, dobrze jest mieć cele.

Kiedy masz cele, masz coś do zrobienia. To sprawia, że łatwiej jest wiedzieć, co trzeba zrobić i daje jasny cel.

Na wiele sposobów wyznaczanie celów do osiągnięcia w fotelu kierowniczym w ciągu dnia pracy to taka sama teoria jak wyznaczanie ogólnych celów w życiu - to jak mapa drogowa, gdzie należy się udać, aby zrobić to, co chcesz zrobić. W przeciwnym razie będziesz po prostu miotał się i skakał z półproduktu do półproduktu.

Wyznaczanie celów nie jest jednak tak łatwe, jak się wydaje, ponieważ musisz upewnić się, że są one zaznaczone na konkretnych polach, aby były osiągalne. Nie jest dobrze zdecydować się na cel, który jest całkowicie nierealny - możesz zdecydować, że chcesz zostać następnym premierem w życiu, ale jeśli nie masz wykształcenia politycznego i nie masz kontaktów, które pomogą Ci pracować w tym kierunku, jest to bardzo mało prawdopodobne. To samo dotyczy tego, co musisz osiągnąć w swoim dniu pracy!

Aby wyznaczyć wysokiej jakości, osiągalne cele, muszą one być SMART.

SMART oznacza:

S - konkretny

M - mierzalny

A - osiągalny

R - odpowiedni

T - terminowy

W kontekście zarządzania czasem przyjrzyjmy się, co oznacza każda z tych cech.

Konkretne

Cele, które chcesz osiągnąć podczas swojego czasu we współczesnym biurze muszą być konkretne. Oznacza to, że musisz jasno określić, co jest celem i co chcesz dzięki niemu osiągnąć. Robiąc to, masz jasną drogę do sukcesu.

Mierzalne

Jak możesz zmierzyć, czy osiągnąłeś cel w końcu lub jak duży postęp robisz po drodze? Wybierz cel, który jest mierzalny, np. możesz podzielić go na kamienie milowe i zaznaczyć je na liście rzeczy do zrobienia itp.

Osiągalny

To w zasadzie to samo co realistyczny. Cel musi być możliwy do zrealizowania i nie może być czymś, co jest tortem na niebie i wymaga nadludzkiego wysiłku, aby go osiągnąć. Wybierając cele, które są nieosiągalne, narażasz się na porażkę.

Istotne

Czy cel jest istotny dla Twojego ogólnego celu? Na przykład, jeśli chcesz wykonać pięć raportów w ciągu tygodnia, to czy te pięć raportów doprowadzi Cię do końca Twojego celu, np. do wykonania dużego zadania? Upewnij się, że cel, który wybierzesz, jest rzeczywiście istotny dla Twojego celu i Twoich planów zarządzania czasem.

Terminowość

Upewnij się, że masz zdefiniowaną datę, do której musisz osiągnąć cel. Upewnij się, że ta data jest realistyczna, ale także, że stwarza poczucie motywacji, abyś ruszył z miejsca i zrealizował zadanie w odpowiednim czasie.

Jak cele SMART współpracują z zarządzaniem czasem

Możesz twierdzić, że wyznaczanie celów SMART jest właściwie techniką zarządzania czasem. Wyznaczając cele motywujesz się do osiągnięcia czegoś, a jeśli jesteś osobą, która lubi wyzwania, poczujesz poczucie osiągnięcia i pewności siebie, gdy faktycznie uda Ci się osiągnąć efekt końcowy.

Upewnienie się, że Twój cel jest mierzalny oznacza, że możesz sprawdzić, jak sobie radzisz po drodze i czy musisz poprawić jakieś szczegóły, aby zwiększyć swoją wydajność. Ustalanie priorytetów i dzielenie zadań na mniejsze kamienie milowe jest w tym przypadku przydatne i zapewni większą szansę na sukces.

Możesz wyznaczyć sobie cele SMART na co dzień, np. do pracy obok listy rzeczy do zrobienia przy biurku, lub wolisz używać ich do dużych zadań, aby pomóc zmotywować się do ukończenia zadania, które na początku wydaje się zbyt duże.

Jakkolwiek zdecydujesz się używać celów SMART, nie da się ukryć, że są one niezwykle korzystne, aby zrobić więcej w czasie, który masz.

ul.Nowalijska 8 53-566 Kraków

506-569-896

kontakt@lillyes.pl